Posted on

احتمال سقط جنین با مصرف خوراکی‌های مضر در دوران بارداری

دوران بارداری

احتمال سقط جنین با مصرف خوراکی‌های مضر در دوران بارداری

اکتبر 1, 2018

در این مقاله به معرفی غذاهایی می‌پردازیم که باید در دوران بارداری از خوردن آن‌ها بپرهیزید تا احتمال سقط جنین و یا زایمان زودرس برای شما به وجود نیاید.

مصرف کافئین

در دوران بارداری مصرف کافئین به میزان بالا در روز از طریق قهوه، چای، نوشابه، شکلات یا نوشابه‌های انرژی‌زا خطر سقط جنین را بالا می‌برد و تحقیقات انجام شده نشان می‌دهد زنانی که در روز دو فنجان یا بیشتر قهوه مصرف می‌کنند دوبرابر بیشتر از زنانی که کافئین مصرف نکردند دچار سقط جنین شده‌اند. پس سعی کنید به ویژه در سه ماهه اول بارداری از نوشیدنی‌های بدون کافئین استفاده کنید.

پنیر نرم

پنیرهایی مثل پنیر فتا، پنیر بز و درکل پنیرهای نرم چون امکان دارد پاستوریزه نباشند و آلوده به لیتریا و باکتری‌هایی باشند که باعث مسمومیت غذایی می‌شوند و مانند پنیر چدار و پارمزان باکتری‌هایشان به طور طبیعی کشته نشده است. زنان باردار به دلیل اینکه سیستم ایمنی ضعیفی دارند و در معرض بیماری هستند بهتر است که برای جلوگیری از احتمال سقط جنین و زایمان زودرس از خوردن پنیرهای نرم بپرهیزند.

 

پنیر نرم
پنیر نرم

گوشت و ماهی

گوشت‌های یخ‌زده ممکن است آلوده به لیستریا باشند، بنابراین برای کشته شدن باکتری‌های آن گوشت را در آب جوش انداخته و بجوشانید هم‌چنین بگذارید به صورت کامل بپزد تا انگل تاکسوپلاسما از بین برود که موجب عفونت شده و باعث مرده به دنیا آمدن نوزاد می‌شود.

جیوه‌ی موجود در ماهی یک نوروتاکسین است که برای بچه خطر دارد و رشد مغز جنین را مختل می‌کند. جیوه که از طریق آلودگی وارد آب شده و سپس از طریق گیاهان به ماهی‌های کوچک و سپس ماهی‌های بزرگ منتقل می‌شود و آن‌ها را آلوده می‌کند. ماهی‌هایی مانند کوسه، شمشیرماهی، ماهی تن آلباکور و شاه‌ماهی خال‌مخالی که بیشترین میزان جیوه را دارند نباید در وعده‌غذایی شما وجود داشته باشند.

نکته قابل توجه اینجاست که نباید ماهی به کل از زنجیره‌غذایی شما حذف شود زیرا حاوی اسیدهای چرب امگا۳ است که در دوران بارداری به آن نیاز دارید، ماهی سالمون یا ماهی آزاد جیوه ندارند و می‌توانید آن‌ها را مصرف کنید البته از خوردن خام و نپخته آن پرهیز کنید.

زعفران و آویشن

زعفران خواص زیادی دارد ضد درد و ضد سرفه است، قاعده آور و هم‌چنین نشاط‌آور است اما زنان باردار به ویژه در سه ماهه اول بارداری باید از خوردن آن بپرهیزند زیرا با مصرف زعفران احتمال سقط جنین وجود دارد. آویشن نیز به عنوان سقط کننده جنین شناخته می‌شود و نباید آن را هنگام بارداری مصرف کرد.

 

زعفران و احتمال سقط جنین
زعفران و احتمال سقط جنین

خوراکی‌هایی که احتمال سقط جنین را افزایش می‌دهند

پونه و بابونه و غوره مفید نیست و مصرف غذاهای ترش و خرمالو و غذاهای غلیظ و ماکارونی و فست‌فود و هم‌چنین بادمجان و حلیم در ماه‌های آخر بارداری توصیه نمی‌شود.

گشنیز و کرفس چه در هنگام لقاح و چه در زمان بارداری ممنوع است، گشنیز قند خون مغز را کاهش می‌دهد و موجب کاهش حافظه نوزاد می‌شود.

ختمی باعث بازشدن انتهای عروق رحم می‌شود که سقط کننده است و بدون مشورت با پزشک هیچ گیاه دارویی و داروی گیاهی در هنگام بارداری مصرف نکنید.

در کل موادغذایی قاعده‌آور مانند سیاه‌دانه باعث سقط جنین می‌شود.

مطالعه این مطلب را از دست ندهید: تغذیه در دوران بارداری برای سلامت نوزاد

منبع: هفت گنج

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *