Posted on

تغذیه در دوران بارداری برای سلامت نوزاد

تغذیه در دوران بارداری

تغذیه در دوران بارداری برای سلامت نوزاد

آوریل 23, 2018

پدران و مادران همیشه به این می اندیشند که چگونه نوزادی زیبا و سالم داشته باشند که تفکری بسیار بجا و مطلوب است.  وضعيت سلامت و تغذيه شما قبل از دوران بارداری نه تنها توانايي شما را براي بارداری تحت تاثير قرار مي دهد بلكه روي سلامت نوزاد شما نیز بسیار تاثیر مي گذارد؟ بدون هیچگونه تردیدی  تمامي مادران باردار آرزوي تولد نوزادی سالم و تندرست را در سر مي پرورانند، بنابراين در اين دوران سعي مي‌كنند تا حد ممكن هم به تغذيه خود توجه و هم از عوامل زيان آور دوري كنند.

سه ماه ابتدای دوران بارداری از اهمیت ویژه ای برخوردار است

به خاطر وجود جفت رابط بين مادر و جنين و آنچه كه مادر تغذيه مي‌كند از راه جفت وارد بدن جنين مي‌شود، تغذيه‌ی دوران بارداري حايز اهميت است. برای اينكه كليه مواد غذايي كه براي رشد جنين در حال تشكيل نياز است به جنين برسد و ديگر اينكه مواد مضر وارد بدن جنين نشود به خصوص در سه‌ ماهه اول دوران بارداري كه دوره رشد و نمو جنين است و اعضاي مختلف بدن او در حال تشكيل است. تغذيه اهميت بيشتري پيدا مي‌كند سه ماهه دوم و سوم بارداري اندام هاي بدن جنين كاملا شكل گرفته و در حال رشد است.

چه مواد غذایی در دوران بارداری مصرف شود

مهمترين گروه غذايي براي جنيني كه در حال رشد است پروتئين هاست زيرا پروتئين باعث تشكيل و رشد بدن جنين مي‌شود و براي همين ما به مادران توصيه مي‌كنيم در دوران بارداری روزانه از گوشت سفيد و قرمز و تخم مرغ استفاده كنند.

توصيه بر مصرف مواد غذايي از هر چهار گروه غذايي است. براي مثال يك تا دو ليوان شير يا ماست در روز كه تامين كننده كلسيم بدن است و از گروه كربوهيدرات ها كه شامل نشاسته و برنج مصرف روزانه تاكيد نمي‌شود، بلكه مصرف مواد غذایی بايد به صورتي باشد كه بدن مادر به آن احساس نياز مي‌كند. در آخر مصرف ميوه ها و سبزيجات تازه كه حاوي مواد معدني هستند بسيار حايز اهميت است.

در اين دوران مادران بايد آب فراوان ميل كنند زيرا حجم خون مادر در اثر افزايش جريان خون چند برابر مي‌شود. در نتيجه بدن نياز به آب فراوان دارد تا اين گردش خون را حفظ كند.

دوران بارداری
دوران بارداری

در دوران بارداری هرگز گرسنه نمایید

از نظر تغذيه؛ توصيه‌ی ما به مادران اين است: به جهت فشاري كه به دستگاه گوارش او طي حاملگي مخصوصا ماه‌هاي آخر وارد مي‌شود .

حتي به دليل به هم ريختگي هورمون ها ممكن است مادر حالت تهوع داشته باشد و اسيد معده زياد ترشح شود تغذيه با حجم كم و دفعات زياد صورت گيرد به هيچ وجه گرسنه نماند. زيرا گرسنگي عوارض جدي و خطرناكي براي جنين دارد و از طرفي غذاي سنگين مصرف نكند زيرا باعث سنگيني معده مادر مي‌شود و هضم غذا را مختل مي‌كند.

شاید این مطلب هم برایتان مفید واقع شود: چند توصیه مهم برای یک صبحانه سالم

چه مواد غذایی مصرف نشود

پرهيز مادر در اين دوران بايد از غذاهاي تند و ترش و ادويه‌دار و هم چنين نوشابه هاي گازدار باشد. چاي زياد و قهوه نيز باعث ترشح بيش از حد اسيد معده مي‌شود و احساس سوزش معده را افزايش مي دهد.

افرادي كه بيشتر دچار حالت تهوع خصوصا در سه ماهه اول دوران بارداري مي‌شوند بايد از مصرف غذاهاي پرحجم و چرب خودداري كنند، زيرا حالت تهوع را افزايش مي‌دهند.

اغلب مادران باردار پس از گذشت سه ماهه اول بارداري اشتهاي بيشتري پيدا مي‌كنند زيرا تهوع كاهش مي‌يابد و مشكلات گوارش كمتر مي شود. ما به مادران مي‌گوييم هر چه ميل دارند مصرف كنند. نكته‌اي كه مهم است اينكه وزن مادر و اينكه در چه گروه وزني قرار مي‌گيرد. در نوع و مقدار تغذيه نقش دارد. مادري كه چاق است زماني كه اشتهاي سه ماهه دوم او زياد شود و هر چه خواست به هر ميزان مصرف كند باعث مي‌شود بيشتر چاق شود. و اين اضافه وزن مورد نياز جنين نيست و تنها چربي بدن مادر زياد مي شود كه در هنگام زايمان مشكل آفرين مي‌شود.

ولي توصيه ما به طور كلي اين است كه مادران باردار داراي وزن نرمال، هر زمان كه احساس گرسنگي مي كنند غذا ميل كنند و به هيچ عنوان گرسنه نمانند.

منبع: مهکام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *