Posted on

تقویت خلق و خو با مصرف ماست

ماست

تقویت خلق و خو با مصرف ماست

می 12, 2018

مغز و روده در تعامل با یکدیگر هستند و اتصال این دو خیلی قوی‌تر از آن چیزی است که بتوان تصور کرد. طبق تحقیقاتی که صورت گرفته نه تنها مغز به روده فرمان می‌دهد بلکه روده نیز سیگنال‌هایی برای مغز ارسال می‌کند و این یعنی تمام مواد خوراکی و غذاهایی که می‌خورید بر خلق و خوی آدمی تاثیر می‌گذارد و می‌تواند باعث تقویت خلق و خو و رفتار افراد شود.

بنابراین با مصرف یک ظرف ماست ساده می‌توان شادی را به خود هدیه داد.

این خوراکی سفید ماده ای اعجاب انگیز برای تقویت خلق و خوی شماست. یک کاسه کوچک حاوی ماست چنان اثری بر انسان می‌گذارد که باور کردنش شاید سخت باشد؛ ماست با وجود باکتری‌هایی که دارد در مقابل افسردگی مقابله کرده و از ایجاد بیماری‌ و هم‌چنین افزایش وزن جلوگیری می‌کند. مغز و روه هم چون یک خیابان دو طرفه است که استرس و فشار عصبی در مغز روی روده‌ها اثر می‌گذارد و هم‌چنین غذاهای داخل روده نیز می‌تواند روی مغز و سطح استرس و اضطراب تاثیر بگذارد.

یکی از پرطرفدارترین و محبوب‌ترین خوراکی‌ها در دنیا ماست است که با اضافه کردن باکتری های تخمیری به شیر آماده می‌شود. از ماست می‌توان به عنوان میان وعده و هم چنین در کنار وعده های اصلی غذایی استفاده کرد. باکتری‌های موجود در ماست باکتری‌های مفیدی بوده که به عنوان پروبیوتیک عمل می‌کند. باکتری‌ها حتی عملکرد درمانی فراتر از شیر دارند.این ماده ضخیم سفید رنگ مفید و خوشمزه را برخی کارخانه‌ها با اضافه کردن رنگ‌های خوراکی ظاهری دیگر به آن می‌بخشند.

باکتری‌های داخل ماست بر تقویت خلق و خو تاثیر مثبت داشته و خلق و خو و شادی را به شکل قابل ملاحظه ای افزایش می‌دهد. اینسولا قسمتی از مغز است که مسیولیت احساسات پیچیده را بر عهده دارد و باکتری‌های موجود در ماست روی فعالیت اینسولا اثر گذاشته و اضطراب و استرس را کاهش می‌دهد و ثبات عاطفی را افزایش می‌دهد با تمام این تفاسیر تنها شاد شدن اثر ماست نیست بلکه این خوراکی سفید خاصیت‌های بسیار دیگری در خود دارد.

 

کاسه ماست

ماست منبع غنی پروتیین و تقویت خلق و خو

ماست‌های تجاری گاهی اوقات دارای پروتیین بیش از حد معمول می‌باشند چون شیر خشکی که برای این نوع ماست‌ها استفاده می‌شود معمولا بیش از حد دارای پروتیین هستند. پروتیین ماست به دو دسته آب پنیر و کازیین تقسیم می‌شود که در میزان حلالیت در آب باهم تفاوت دارند. محلول در آب‌ها، آب پنیر گفته می‌شوند و غیر قابل حل‌ها را کازیین می‌نامند. هر دو نوع به خوبی هضم می‌شوند و سرشار از اسید آمینه‌های ضروری هستند. این پروتیین‌ها جذب مواد معدنی مانند کلسیم و فسفر را افزایش داده و باعث کاهش فشار خون می‌شوند.

ماستی که موثر در تقویت خلق و خو است هم چنین یک منبع غنی از پروتیئن‌ها با کیفیت عالی از جمله هر دو گروه پروتئین‌های کازئین (۸۰ درصد) و آب پنیر (۲۰ درصد) می‌باشد.

مقدار چربی ماست

چربی ماست به میزان چربی شیر آن بستگی دارد. از انواع شیر پر چرب، شیر کامل، یا شیر بدون چربی می‌توان ماست درست کرد. معمولا ماست‌های کم چرب یا بدون چربی محبوب‌ترند. چربی در ماست‌های بدون چربی به ۰.۴ درصد و در ماست‌های پرچرب به ۳.۳ درصد می‌رسد. چربی شیر معمولا ۴۰۰ نوع اسید چرب مختلف در خود دارد.

ماست دارای یک دسته از چربی‌های ترانس به نام چربی ترانس لبنی می‌باشد. بر خلاف چربی‌های ترانس موجود در اکثر مواد غذایی این چربی‌ها اثرات سودمندی بر سلامتی و تقویت خلق و خو دارند.

اثرات سودمند پروبیوتیک‌ها و باکتری‌های ماست

پروبیوتیک‌ها نام دسته‌ای از باکتری‌هاست که اثرات سودمندی در زندیگی و سلامت فرد دارند. این باکتری در محصولات تخمیری شیر مانند ماست زندگی می‌کند. مطالعات جدید نشان می‌دهد که این باکتری‌ها از سیستم ایمنی بدن نیز حمایت می‌کنند و به آن کمک می‌کنند.

کاهش کلسترول

مصرف منظم پروبیوتیک‌ها در محصولات تخمیری شیر می‌تواند سبب کاهش کلسترول خون شود.

سنتز ویتامین

باکتری بیفیدوباکتریوم می‌تواند در سنتز انواع مختلفی از ویتامین‌ها از جمله تیامین، نیاسین، ویتامین B6، ویتامین B12، فولات و ویتامین K(22) موثر باشد.

گوارش بهتر

اثرات تخمیری شیر ناشی از بیفیدوباکتریوم‌ها می‌تواند وضعیت دستگاه گوارش فرد را بهبود بدهد و علائم سندروم روده تحریک پذیر را کاهش دهد.

محافظت در برابر اسهال

پروبیوتیک‌ها ممکن است در درمان اسهال ناشی از آنتی‌بیوتیک‌ها موثر باشند.

حفاظت در برابر یبوست

مطالعات نشان می‌دهد که مصرف منظم ماست تخمیر شده با بیفیدوباکتریوم ممکن است یبوست را در فرد کاهش دهد.

 

خوردن وعده‌های غذایی کامل و هم‌چنین میان وعده در طول روز می‌تواند در سلامت جسمی و هم چنین روانی شما تاثیر گذار باشد بنابراین با سفارش بسته‌های بارنگ می‌توانید شادی را به خود هدیه دهید! سفارش بده

 

منبع: هفت گنج

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *