Posted on

خشک کردن میوه‌ها برای ماندگاری بیشتر

میوه خشک

خشک کردن میوه‌ها برای ماندگاری بیشتر

شهریور ۲۴, ۱۳۹۷

با خشک کردن میوه‌ها آب موجود در آن‌ها کاهش یافته و دیگر فاسد نمی‌شوند. این روش در ایران، ترکیه، سوریه، مصر و عراق از قدیم وجود داشته و مردمان خاورمیانه و مدیترانه در فصل تابستان میوه‌ها را خشک کرده و برای زمستان نگه می‌داشتند.

زردالو، سیب، هلو، انجیر، خرما، انگور و گلابی با خشک شدن phشان پایین می‌آید و زمان ماندگاری‌شان نیز بیشتر می‌شود. امروزه در همه‌ جای دنیا از جمله ایران آجیل میوه‌های خشک طرفداران بسیاری دارد.

میوه‌ها را یا به صورت طبیعی و یا با دستگاه‌های خشک‌کن مواد غذایی خشک می‌کنند.

 

خشک کردن میوه‌ها
خشک کردن میوه‌ها

خشک کردن به صورت طبیعی و با نور آفتاب

خشک کردن با نور آفتاب به سبب قرار گرفتن در معرض باد و باران و حشرات و محیط خاکی می‌تواند آلودگی‌هایی داشته باشد و با اینکه از انرژی رایگان خورشید استفاده می‌شود اما به فضای وسیع و آب و هوای مناسب و زمان طولانی برای طی شدن فرایند خشک کردن میوه‌ها نیاز است.

حرارت فعالیت برخی ویتامین‌ها مانند ویتامین C ورنگدانه‌های میوه را کاهش می‌دهد و با توجه به اینکه ارزش غذایی میوه تازه  بیشتر از میوه خشک است اما کاهش ارزش تغذیه‌ای نیز به سرعت و روش خشک کردن میوه برمی‌گردد.

به دلیل اینکه در فرایند خشک شدن، میوه آب زیادی را از دست می‌دهد و میزان قند آن باقی می‌ماند بنابراین با افزایش مواد خشک کالری بیشتری در میوه‌های خشک شده ایجاد می‌شود که مصرف بیش از اندازه آن باعث افزایش وزن خواهد شد.

در روش سنتی چون روند خشک شدن طولانی‌تر است و افزودنی‌هایی نیز به آن اضافه نمی‌شود رنگ میوه‌ها تیره‌تر و به سمت قهوه‌ای می‌رود. اما در روش خشک کردن صنعتی با افزودن ترکیبات و مشتقات سولفیدی به میوه و غوطه‌ور کردن در محلول قندی، میوه‌ها بافت و رنگ مناسب‌تری خواهند داشت. البته توجه داشته باشید که مشتقات سولفیدی برای بیماران تنفسی و افراد مبتلا به آسم می‌تواند مشکلاتی ایجاد کند.

میوه‌های خشک را طوری بسته‌بندی کنید که رطوبت و اکسیژن به آن نفوذ نکند و در دمای پایین و دور از نور مستقیم آفتاب نگه‌داری کنید.

منبع: هفت گنج

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *