Posted on

شام اول وقت و حفظ تناسب اندام

شام اول وقت

شام اول وقت و حفظ تناسب اندام

آوریل 28, 2018

زمان خوردن وعده‌های غذایی  از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. باید این نکته را مدنظر قرار  داد که زمان مناسب برای غذا خوردن می‌تواند در حفظ تناسب اندام شما نقش بسیار مهمی داشته باشد. در این مطلب سعی بر این است تا در رابطه با فواید شام اول وقت و تاثیرات آن بر سلامتی نکاتی آورده شود.

در زندگی روزانه‌ی همه ما، به دلایل گوناگون از جمله ترافیک، مشغله‌های کاری و… معمولاً اکثر ما وعده های غذایی روزانه را در زمان نامناسب می‌خوریم، اما به راستی فواید خوردن شام اول وقت و رعایت این قانون طلایی به جز تناسب اندام و کاهش وزن چیست؟
غذا خوردن در ساعات پایانی شب ممکن است باعث سوزش معده شما شود و خواب شما را برهم زند. اگر از آن دست آدم هایی هستید که سلامت و تناسب اندامتان برایتان اهمیت ویژه‌ای دارد حتما اطلاع دارید که باید وعده غذایی شام قبل از ساعت ۷ شب مصرف شود.

کنترل وزن

در ساعات پایانی روز، معمولاً افراد میل به خوردن غذاهای پرکالری و از لحاظ غذایی کم ارزش دارند که عموماً هم در خوردن آن‌ها زیاده‌روی می‌کنند.

هم‌چنین اگر شما در طول روز وعده‌ای را از وعده های غذایی حذف کرده باشید یا خوردن شام اول وقت را به تأخیر اندازید، باعث می‌شود برای اینکه سیر شوید حجم غذای بیشتری مصرف کنید و در نتیجه کالری بیشتری دریافت می‌کنید. همه‌ی این موارد زمانی‌که با حذف وعده‌ی بعدی –یعنی وعده‌ی صبحانه –همراه شود، منجر به عکس العمل بدن شما به هورمون انسولین ترشح شده در بدن می‌شود که نتیجه‌ی آن افزایش ذخیره‌های چربی در بدن و اضافه وزن خواهد بود.

جلوگیری از سوزش معده

سوزش معده یا سوزش قلب نوعی حس گرفتگی در سینه، درست پشت قفسه سینه است که ممکن است با خم شدن یا دراز کشیدن بدتر شود. به گفته متخصصان تغذیه، یکی از راه‌های جلوگیری از ایجاد سوزش معده، پرهیز از خوردن وعده‌های غذایی حجیم و پرچرب در ساعات پایانی شب است. خوردن شام اول وقت به دستگاه گوارش شما زمان کافی برای هضم غذا را می‌دهد و خطر افزایش اسید معده و برگشت اسید به مری را به میزان قابل توجهی کاهش می‌دهد.

این اتفاق که متخصصان آن را با عنوان رفلاکس اسید معده می‌شناسند، معمولاً با سوزش معده و سوزش قلب همراه است. دراز کشیدن پس از خوردن غذا سوزش معده و برگشت اسید را بیشتر می‌کند. به همین دلیل وجود چند ساعت فاصله زمانی بین خوردن غذا و دراز کشیدن می‌تواند در کاهش سوزش معده بسیار موثر باشد.

آرامش در خواب با شام اول وقت

سوزش معده‌ای که در نتیجه خوردن غذا در ساعات پایانی شب باشد، مانع خواب آرام شما در طول شب می‌شود. دل درد نیز یکی دیگر از مشکلاتی است که هنگام خواب برای فردی که دیروقت شام خود را میل کرده است به وجود می‌آید بنابراین شام اول وقت بسیار توصیه می‌شود.

مصرف بیش از حد مایعاتی مانند آب، نوشابه، شیر یا حتی غذاهای آب‌دار مانند سوپ باعث می‌شود شما مجبور شوید در طول شب چندین بار برای خالی کردن مثانه خود از خواب بیدار شوید، اما توجه داشته باشید که رفتن به رختخواب با معده خالی و با گرسنگی نیز به هیچ وجه توصیه نمی‌شود و این موضوع نیز می‌تواند به نوبه خود در خواب شما اختلال ایجاد کند.

به همین دلیل متخصصان تغذیه توصیه می‌کنند افراد قبل از خواب یک میان وعده کم حجم و سبک مصرف کنند. غلات آماده مصرف همراه با شیر کم چرب، یا ماست با کمی نان، از جمله گزینه‌های مناسب هستند.

شکلات و شیرینی

بدن ما به قند نیاز دارد پس نمی‌توانیم قندها را از برنامه غذایی‌مان حذف کنیم اما اینکه چه نوع قندی مصرف می‌کنیم، مهم است. افرادی که به جای مصرف قندهای پیچیده (نان‌های سبوس‌دار) به مصرف قندهای ساده (شیرینی، شکلات و غلات تصفیه شده و نان‌های سفید) روی می‌آورند معمولا بیش از سایر افراد احساس خستگی پایدار و مداوم دارند. درواقع با مصرف قندهای ساده میزان قندخون به سرعت افزایش می‌یابد و انسولین از لوزالمعده ترشح و مصرف می‌شود. این قندها خیلی سریع توسط بدن مصرف می‌شوند و قند خون افت می‌کند، پس فرد احساس گرسنگی می‌کند و دوباره میل به خوردن دارد. تولید و مصرف مرتب انسولین، لوزالمعده را خسته می‌کند و این خستگی به شکل احساسی پایدار در بدن خود را بروز می‌دهد.

شیرینی جات و فواید مصرف آن

افزایش طول عمر

افرادی که شکلات می‌خورند از افرادی که نمی‌خورند بیشتر عمر می‌کنند. افرادی که به طور متعادل شکلات مصرف می‌کنند-یک تا سه بار در ماه- سالم‌ترند. ولی حتی آن دسته از افراد که روزانه (بدون زیاده روی) شکلات می‌خورند نیز بیشتر عمر می‌کنند.

ذخیره نیرو توسط قند

مصرف یک تکه قند منجر به افزایش استقامت و تمرکز افراد می‌شود. مصرف چند تکه شکلات هنگام انجام یک فعالیت شدید، از کار در باغچه گرفته تا مشق نوشتن، موجب افزایش توان افراد می‌شود.

کاهش خطر بیماریهای قلبی عروقی

احتمالاً در مورد مزایای مربوط به اثرات شکلات بر سلامتی بدن شنیده اید. در حقیقت استثناهایی هم وجود دارد ولی براساس تحقیقات انجام شده، کسانی که در هفته پنج بار یا بیشتر شکلات می‌خورند، احتمال ابتلاع به بیماری های قلبی در آن‌ها۶۰ درصد کاهش می‌یابد.

 

شیرینی
شیرینی

منبع: دکتر سلام

دیس‌های پذیرایی بارنگ انتخاب مناسبی برای تامین مواد قندی و میان وعده غذایی شماست، درنگ نکنید و سفارش دهید. سفارش

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *