Posted on

نوشیدنی هایی که خاصیت دارویی قرص را کاهش می دهند

مصرف قرص با نوشیدنی

نوشیدنی هایی که خاصیت دارویی قرص را کاهش می دهند

تیر ۹, ۱۳۹۷

بهترین نوشیدنی برای مصرف با قرص، آب معمولی است. برخی نوشیدنی ها ممکن است در روند جذب دارو در بدن تاثیر بگذارند و خاصیت دارویی قرص را از بین ببرند.

مایعات اسیدی همراه با دارو مصرف کنید

برخی داروها در دستگاه گوارش و در محیط اسیدی بهتر جذب بدن می شوند. افرادی که اسید معده کم ترشح می کنند برای جذب برخی داروها ممکن است دچار مشکل شوند بنابراین نوشیدن مایعات اسیدی همراه با دارو مانند آب پرتقال یا نوشابه های گازدار می تواند خاصیت دارویی قرص را برای این افراد بالا ببرد.

کتوکونازول، ایتراکونازول (ضد قارچ)، آتازاناویر( در درمان HIV)، سفپودوکسیم (آنتی بیوتیک)، انوکسازین (داروی آنتی باکتریال در درمان عفونت های مجاری ادراری) و دیپیریدامول (داروی ضد تجمع پلاکت) از جمله داروهایی هستند که مصرف آنها با نوشیدنی‌های اسیدی بلامانع است.

آب گریپ فروپ هرگز

ترکیباتی چون آهن، کلسیم و پروتئین بهتر است با ویتامین ها مصرف شوند چون ویتامین به جذب این مواد کمک می کند.

گریپ فروت به علت داشتن پتاسیم برای سلامتی بسیار مفید است اما به همراه دارو باید با احتیاط مصرف شود زیرا ترکیباتی دارد که آنزیم ها را در بدن مهار می کند و در نتیجه دفع دارو با مشکل مواجه می شود و میزان دارو در بدن افزایش پیدا می کند و عوارض جانبی ایجاد می کند.

شیر با دارو مجاز است؟

برخی داروها و آنتی بیوتیک ها با مواد معدنی کلسیم و منیزیم موجود در شیر ترکیبی غیرقابل حل شدن ایجاد می کند و جذب و اثر دارو را از بین میبرد. افرادی که مشکلات گوارشی و معده دارند آنتی بیوتیک ها را با شیر مصرف می کنند تا دچار مشکل معده نشوند درصورتیکه این کار کاملا اشتباه است و بر خاصیت دارویی قرص اثر منفی دارد.

توصیه می شود این افراد دارو را با معده خالی به هیچ عنوان مصرف نکرده و همراه با غذا آن را مصرف کنند.

دوغ هم اثراتی مشابه شیر دارد، بنابراین استفاده از دوغ هم توصیه نمی‏ شود. دوغ حاوی کلسیم است که ترکیب برخی داروها با آن از جذب کلسیم جلوگیری می‏ کنند، پس به‌طور کلی آب گزینه بهتری نسبت به سایر نوشیدنی‌هاست.

 

خاصیت دارویی قرص
خاصیت دارویی قرص

چای خاصیت دارویی قرص را ازبین می برد

چای حاوی کافئین و تانن است. برخی داروها منجر به تشدید اثرات کافئین در بدن (افزایش ضربان قلب، افزایش فشارخون و…) می‏ شوند و برخی دیگر سرعت کلیرانس کافئین را کاهش می‏ دهند. آهن موجود در مکمل ها با تانن موجود در چای ترکیب شده و جذب نمی شود.

غیر از مسئله جذب باید به این نکته توجه داشت که آنتی‌بیوتیک‌هایی مثل سیپروفلوکساسین و خانواده کینولون‌ها جزء داروهایی هستند که منع مصرف با چای و قهوه دارند، چراکه باعث افزایش اثرات جانبی می‌شوند. آلپرازولام دیازپام، کلونازپام و کاربامازپین (داروی ضدتشنج) هم نباید با چای مصرف شوند چون اثرشان کاهش می‏ یابد.

با بعضی داروهایی که برای آسم مصرف می‌شوند هم چای نباید نوشیده شود، به این دلیل که باعث تحریک قلب و مشکلات قلبی خواهد شد.

این داروها با ترکیبات کافئین دار نباید مصرف شوند:

 cimetidine Tagamet:  دارویی برای مشکلات و ناراحتی های معده مانند تولید بیش از حد اسید معده

quinolone antibiotics : این دسته از داروها برای درمان بیماری‌های باکتریایی و عفونت‌های جدی و بیمارستانی مصرف می‌شوند. هم چنین اگر بدن نسبت به آنتی‌بیوتیک‌های دیگر مقاوم شده باشد، می‌توان از این آنتی‌بیوتیک استفاده کرد.

ciprofloxacin Cipro: برای درمان عفونت‌های باکتریایی، انواع مختلف طاعون و سیاه‌زخم استفاده می‌شود.

( norfloxacin (Noroxin: این آنتی بیوتیک زیر شاخه‌ای از آنتی‌بیوتیک‌های( quinolone antibiotics) ‌هستند و برای درمان عفونت‌های ویروسی مثل آنفلوآنزا کاربرد دارد.

floxacin Floxin: برای رفع عفونت‌های باکتریایی پوست، ریه، پروستات و مجاری ادرار (مثانه و کلیه) مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 

قرص
قرص

 

در پایان نیز توصیه می شود عرقیات گیاهی با فاصله از دارو نوشیده شوند تا از موارد تداخلات ناخواسته جلوگیری شود، مثلا داروهایی که به‌عنوان ضدریفلاکس اسید معده هستند، نباید با عرق نعناع استفاده شوند یا داروهای آرام بخش نباید با عرقیجاتی که چنین اثری دارند، مصرف شوند، چون ممکن است اثرات یکدیگر را تشدید کنند که معمولا نتیجه خوبی در پی نخواهد داشت.

 

منبع: سیمرغ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *